erasmusplus421x120

   

   2017 m. kovo 3 d. iš Ispanijos grįžo penki baldžiai: Mantas Sadauskas, Martynas Leiga, Mindaugas Čepkauskas, Jurgis Urbas, Vytautas Švitra, ir dešimt dailiųjų metalo dirbinių gamintojų: Edita Rinkūnienė, Inga Šilkūnaitė, Julija Damaševičiūtė, Kamilė Pržialgauskytė, Saulė Damaševičienė, Andželika Rapulskytė, Ieva Sarpaliūtė, Skirmantė Valutienė, Daina Belžakienė,  Edvinas Januška. Jie atliko praktiką pagal  Erasmus+ programos projektą „Gyvi amatai gyva tauta” Nr.2016-1-LT01-KA102-022823.

   Viešnagė truko keturias savaites. Pirmosios praktikos dienos buvo skirtos įsikurti, susipažinti su miestu. Pirmadienį susitikome su mus priėmusios organizacijos (European Projects Development - EPD) atstovais Gregorijum ir Laura. Jie mus supažindino su Ispanijos ugdymo sistema, įteikė reikalingus dokumentus ir suteikė būtiniausią informaciją apie praktikos vietas. Vėliau visi kartu vykome į ekskursiją po įžymiausias  Madrido vietas.

   Juvelyrai praktiką atliko skirtingose mokyklose arba juvelyrų dirbtuvėse. Edita, Inga ir Julija dirbo Centro de Estudios Joyeros privačioje juvelyrų mokykloje. Praktikos metu mokinės pjaustė, litavo, gamino seges, vėliau mokėsi gaminti vaškinius modelius. Kamilė ir Saulė praktiką atliko  Escuela de Arte 3 valstybinėje dailės mokykloje, ruošiančioje juvelyrus. Kartu su mokyklos mokiniais jos lankė emaliavimo, papuošalų gamybos pamokas, dalyvavo projekte, skirtame Madrido kostiumų muziejui. Vasario 16 d. visi juvelyrai pristatė KTDM ir mokyklos  mokinių darbus, papasakojo apie Lietuvą.

   Andželika dirbo Helena Rohner juvelyrinėje parduotuvėje, mokėsi derinti spalvas, verti papuošalus, dirbti su sidabru ir auksu, turėjo galimybę išmokti atkaitinti sidabrą iki reikiamos temperatūros ir jį apdirbti taip, kad būtų kuo gražesnis, turėjo galimybę padirbėti ir su įdomia technika.

   Ieva atliko praktiką mažose jaukiose dirbtuvėse „Taller en Blanco” pas juvelyrę Julieta Aytas. Praktikos metu Ieva atliko jai parengtas užduotis: pjaustė auskarus ir kaklo pakabukus, apdirbo gaminius, turėjo galimybę papuošalus emaliuoti, išmoko darbo su epoksidine derva technikos principų ir galėjo tai išbandyti. Bent kartą per savaitę Ieva su praktikos vadove Julieta praleisdavo dieną ne dirbtuvėse. Meistrė vedėsi mokinę  į fotografijos parodą, muziejų, teko padirbėti mugėje. Julieta supažindino su savo įsteigta maža mokyklėle bei pavedžiojo po siauras, gyvybingas Madrido gatveles. 

   Skirmantė ir Daina dirbo keramikos studijoje dirbtuvėse „Lumbre y barro”. Mokinės ir pačios tapo mokytojomis. Savininkės Loli prašymu Skirmantė supažindino jos mokinius su miniatiūrų iš metalo gamyba, o Daina vedė keramikos užsiėmimus.

   Baldžiai praktiką atliko skirtingose dirbtuvėse. Mantas dirbo pas Jose Prieto, užsiimantį individualia veikla, buvo jo mokinys ir pagalbinis darbininkas. Pats darbdavys labai geras, nuoširdus žmogus, daug dirbantis ir savo darbo tempu labiau primenantis lietuvį, o ne ispaną... Iš jo Mantas išmoko kitokios baldų gaminimo ir surinkimo technikos, stebėjo baldų, langų, durų restauravimo procesus. Mindaugas ir Martynas taip pat dirbo medžio dirbtuvėse, o Jurgiui ir Vytautui teko darbuotis langų gamybos įmonėje.

   Kelionė į Madridą buvo pilna įspūdžių bei šilto bendravimo. Turėjome nuostabią galimybę susipažinti su vietine kultūra, Ispanijos ugdymo sistema, pažinti žmones ir susirasti draugų. Laisvalaikiu lankėme parodas ir muziejus. Apsilankėme Prado, Reina Sofia, Thyssen-Bornemisza, Archeologijos, Istorijos ir Kostiumų muziejuose ir daugybėje kitų, juk Madridas – tikras rojus meno mėgėjams: kvapą gniaužiantys architektūros šedevrai, prabangūs rūmų interjerai, gausybė pasaulinio garso dailininkų darbų ekspozicijų… Mieste taip pat gausu parkų ir aikščių – tai šauni vieta pasivaikščiojimams. Galima pasižvalgyti ir į parduotuves. Ko verta vien pagrindinė gatvė Gran Via! Pagrindinis Gran Via gatvės niuansas – architektūra, kuri išsiskiria tuo, kad daugumos pastatų stogus puošia didžiulės statulos. Pats žymiausias – Telefonica dangoraižis (88 m.), kuris iki 1953 m. buvo aukščiausias pastatas visame Madride. Praktikos metu stebėdami flamenko šokius, klausydami dainų susipažinome ir su Ispanijos kultūra. Laisvu laiku taip pat aplankėme ir nuo Madrido nutolusius Toledo, Segovijaus, Cercediljos, Avilos miestus. Grožėjomės senąja ir naująja architektūra, gamta, kalnais. Sekmadieniai buvo skiriami Rastro turgui – tai didžiausias Madrido turgus po atviru dangumi, veikiantis tik sekmadieniais, jame yra daugiau kaip 3500 prekystalių. Čia galima rasti suvenyrų, antikvarinių daiktų, juvelyrikos dirbinių, paveikslų, rūbų.

Laikas Ispanijoje prabėgo labai greitai...

Esame dėkingi KTDM ir Erasmus+ programai už šią puikią galimybę.

   Linkėjimas visiems, vyksiantiems į praktikas svečioje šalyje: nepatingėkite, skirkite laiko pasiruošimui – pasidomėkite kultūriniais ir bendravimo ypatumais, istorija, taip parodysite pagarbą šalies žmonėms. Išmokite nors elementarias frazes ta kalba, į kurios šalį planuojate vykti.  Pietų Europos valstybėse tikrai ne visi (tiksliau mažuma) kalba angliškai.

 

Projektas vykdomas, gavus Europos Sąjungos paramą pagal Erasmus+ programą, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.