erasmusplus421x120

2017m. vasario 5 d. pagal „Erasmus+“ programos projektą „Gyvi amatai-gyva tauta” Nr.2016-1-LT01-KA102-022823 į Portugaliją atlikti praktikos išvyko šešios Kauno taikomosios dailės mokyklos dailiųjų tekstilės dirbinių gamintojo specialybės mokinės: Sigita Urmulevičienė, Saulė Vaikšnorienė, Laura Pukinskienė, Irma Gylienė, Lukrecija Šidlauskienė ir Ramunė Balčiūnienė. Praktika truks 4 savaites.

 Atvykusios buvome sutiktos priimančiosios organizacijos (European Projects Development - EPD) atstovo Luišo ir apgyvendintos Montižo miestelyje,esančiame Setubalio pusiasalyje, nutolusiame  nuo Portugalijos sostinės Lisabonos 30 kilometrų. Nuo Lisabonos mus skiria upės Težo delta, o jungia Vasko da Gamos tiltas, pastatytas 1998 m.šaliai ruošiantis pasaulinei EXPO parodai. Tai ilgiausias Europos tiltas, besitęsiantis net 17,2 km. 

Praktiką atliekame dvejose įmonėse - dvi iš mūsų mokosi tradicinių portugališkų "Ariološ" kilimų gamybos paslapčių nedideliame, bet labai jaukiame Liusės butike, čia pat Montižo miestelyje. Kitos keturios- kiekvieną rytą vyksta į gretimą Setubalio miestelį, esantį už 25 km nuo Montižo prie Sado upės ir atlieka praktiką Paulos de Melo butike "Akampo". Šiame  butike kuriami ir siuvami rūbai, dekoruojamos skrybėlės, gaminami aksesuarai, skirti tradicinėms portugalų šventėms - koridoms ir žirgų lenktynėms. Portugalijoje priimta puoštis ne tik dalyviams, bet ir  žiūrovams. 

 Čia mes pritaikėme  Kauno taikomosios dailės mokykloje įgytas praktines žinias. Panaudodamos įvairias technikas dekoruojame skrybėles ponioms. 

Per pastarąsias dvi savaites pabuvojome  Sintroje, aplankėme spalvingąją, kaip iš pasakos Pena pilį, gėrėjomės Lisabonos senamiesčiu, aplankėme unikalią, vienintelę pasaulyje Lėlių ligoninę, pasikraupinome Bulių šventėje - koridoje, pabuvojome labiausiai į  vakarus nutolusiame Europos taške - Kabo da Roka, stebėjome audringas vandenyno bangas palindę po  lietsargiais. Taip pat  aplankėme Alentežo regiono centrą ir Portugalijos tradicinių kilimų muziejų, Evoroje įsiamžinome prie senovės romėnų deivės Dianos šventyklos griuvėsių.

Kadangi Lietuvos Nepriklausomybės dieną paminėjome ne tėvynėje, savo švente pasidalinome su naujaisiais draugais portugalais ir pristatėme savo šalį, papasakojome jos istoriją, supažindinome su senaisiais amatais,  pavaišinome tradiciniais patiekalais, midumi, sugiedojome himną. 

Praleidę Portugalijoje 2 savaites, pramokome  pasisveikinti ir padėkoti portugališkai,  parduotuvėse jau susirandame maisto, pamėgome šviežias daržoves ir vaisius, kurie yra užauginami čia pat ir švieži pateikiami parduotuvių ar turgaus lentynose. Išduosim paslaptį -  apelsinai  dieviškai  saldūs.

Liko  dar  dvi savaitės,  tad laukite  tęsinio...

 

Projektas vykdomas, gavus Europos Sąjungos paramą pagal Erasmus+ programą, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.